M/F Finnwave
| Route | Rosslare - Zeebrugge
|
| IMO | 9468932 |
| Building year | 2012 / 2018 |
| Building yard | Jinling Shipyard, China (#70443) |
| Owner | Finnlines PLC |
| Operator | Finnlines |
| Length | 187,1 m / 217,8 m |
| Breadth | 26,5 m |
| Draft | 6,8 m / 7,05 m |
| GT | 28.002 / 33.816 |
| Machinery | 2 * Wärtsilä W8L46F |
| Speed | 21 kn. |
| Number of passengers | 12 |
| Number of beds | 12 |
| Number of cars | ? |
| Lanemetres | 3.245 / 4.192 |
| Port of registry | Helsinki |
| Flag | Finland |
| Former names | |
| Former owners | Finnlines Luxemburg SA (2012-2013) |
| Sister ships | Eurocargo Trieste, Eurocargo Valencia, Finnbreeze, Finnsea, Finntide, |
| Notes | - |
M/F Finnwave

Photo: Lucien van der Horn (Westerschelde 8/6-2015)
M/F Finnwave

Photo: Lucien van der Horn (Westerschelde 12/2-2017)
M/F Finnwave

Photo: Lucien van der Horn (Westerschelde 12/2-2017)
M/F Finnwave

Photo: Lucien van der Horn (Westerschelde 22/7-2017)