M/F Lifjord
| Route | Laid up in Steinstø / Oplagt i Steinstø |
| IMO | 9521710 |
| Building year | 2010 |
| Building yard | Fiskerstrand Verft AS, Norway (#68) |
| Owner | Fjord1 ASA |
| Operator | Fjord1 |
| Length | 102,85 m |
| Breadth | 15,7 m |
| Draft | 3,65 m |
| GT | 2.463 |
| Machinery | 2 * Caterpillar C32 |
| Speed | 12 kn. |
| Number of passengers | 346 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 110 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Florø |
| Flag | Norway |
| Former names | |
| Former owners | Fjord1 Fylkesbaatane AS (2010-2012) |
| Sister ships | - |
| Notes | - |
M/F Lifjord

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Sølsnes, 21/7-2020)
M/F Lifjord

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Sølsnes, 21/7-2020)