M/F Hjørundfjord
| Route | Hareid - Sulesund (Replacement ferry) Laid up in Hareid / Oplagt i Hareid |
| IMO | 9528471 |
| Building year | 2011 |
| Building yard | Gdanska Stocznia "Remontowa" S.A., Poland (#1894/2) |
| Owner | Fjord1 ASA |
| Operator | Fjord1 |
| Length | 109,53 m |
| Breadth | 16,99 m |
| Draft | 3,43 m |
| GT | 2.967 |
| Machinery | ? |
| Speed | ? kn. |
| Number of passengers | 292 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 120 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Molde |
| Flag | Norway |
| Former names | |
| Former owners | Fjord1 MRF AS (2011-2012) |
| Sister ships | Storfjord, |
| Notes | - |




