M/F Epsilon
| Route | Trelleborg - Swinoujscie |
| IMO | 9539054 |
| Building year | 2011 |
| Building yard | Cantiere Navale 'Visentini' S.A.S. di Visentini Francesco & C., Italy (#228) |
| Owner | Morani Shipping Co. Ltd. |
| Operator | Unity Line |
| Length | 186,5 m |
| Breadth | 25,6 m |
| Draft | 6,8 m |
| GT | 26.375 |
| Machinery | 2 * MAN 9L48/60B |
| Speed | 24 kn. |
| Number of passengers | 400 / 500 |
| Number of beds | 272 |
| Number of cars | 70 |
| Lanemetres | 2.860 |
| Port of registry | Limassol |
| Flag | Cyprus |
| Former names | Epsilon (2014-2023) - Irish Ferries Cartour Epsilon (Epsilon) (2013-2014) - Irish Ferries Cartour Epsilon (2011-2013) - Caronte & Tourist |
| Former owners | Irish Ferries Ltd (2013-2022)
Caronte SRL (2011-2013) Visemar Di Navigazione S.R.L. (2011) |
| Sister ships | - |
| Notes | - |









