HSC Pepita CastellvÃ
| Route | Laid up / Oplagt |
| IMO | 9551363 |
| Building year | 2010 |
| Building yard | Austal ships, Australia |
| Owner | Baleà ria Eurolineas Maritimas |
| Operator | Balearia |
| Length | 102,0 m |
| Breadth | 27,4 m |
| Draft | 4,5 m |
| GT | 6.307 |
| Machinery | 3 * MTU 20V8000M71L |
| Speed | 35 kn. |
| Number of passengers | 880 / 870 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 245 / 250 |
| Lanemetres | 190 |
| Port of registry | Limassol |
| Flag | Cyprus |
| Former names | Overview (2025-2026) Condor Liberation (2015-2025) - Condor Ferries Austal Hull 270 (2013-2015) Austal 270 (2010-2013) |
| Former owners | Overview Shipping Inc. (2025-2026)
Condor Ltd. (2014-2025) Austal Cyprus Ltd (2012-2014) Austal Ships Pty Ltd. (2010-2012) |
| Sister ships | - |
| Notes | - |




