M/F Grbalj
| Route | Kamenari - Lepetane |
| IMO | 9564205 |
| Building year | 2009 |
| Building yard | ?, Slovenia |
| Owner | Pomorski saobracaj |
| Operator | Pomorski saobracaj |
| Length | 59,75 m |
| Breadth | 16,0 m |
| Draft | 2,35 m |
| GT | 597 |
| Machinery | 2 * Cummins KTA 19–M3 |
| Speed | ? kn. |
| Number of passengers | ? |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | ? |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Kotor |
| Flag | Montenegro |
| Former names | |
| Former owners | - |
| Sister ships | - |
| Notes | - |


