M/F Venø Færgen
| Route | Kleppen - Venø
|
| IMO | 9564449 |
| Building year | 2010 |
| Building yard | Hvide Sande Skibs- & Baadebyggeri, Denmark (#122) |
| Owner | Venø Færgefart v/Struer Kommune |
| Operator | Venø Færgefart |
| Length | 31,2 m |
| Breadth | 9,2 m |
| Draft | 2,2 m |
| GT | 269 |
| Machinery | 2 * Volvo Penta D12 |
| Speed | 5,5 kn. |
| Number of passengers | 75 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 12 |
| Lanemetres | 30 |
| Port of registry | Venø |
| Flag | Denmark |
| Former names | |
| Former owners | - |
| Sister ships | - |
| Notes | - |
M/F Venø Færgen

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Kleppen 19/7-2017)
M/F Venø Færgen

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Kleppen 19/7-2017)
M/F Venø Færgen

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Kleppen 19/7-2017)
M/F Venø Færgen

Photo: Henrik Berg (27/7-2021)
M/F Venø Færgen

Photo: Henrik Berg (27/7-2021)