M/F Lolland
| Rute | Spodsbjerg - TÃ¥rs
|
| IMO | 9594690 |
| Bygget i år | 2012 |
| Værft | J.J. Sietas KG Schiffswerft GmbH & Co., Germany (#1295) |
| Ejer | Molslinjen A/S |
| Operatør | Langelandslinjen |
| Længde | 99,90 m |
| Bredde | 18,17 m |
| Dybdegående | 3,25 m |
| BRT | 4.500 |
| Maskineri | 5 * Caterpillar C32 |
| Fart | 16 kn. |
| Antal passager | 600 (summer) / 450 (winter) |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 122 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | TÃ¥rs |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | Lolland (2012-2018) - LangelandsFærgen Samsø (2011-2012)
|
| Tidligere ejere | Samsø Linien A/S (2012-2022) |
| Søster skibe | Dami, Langeland, |
| Notes | Interiør - Lolland |
M/F Lolland

Foto: Mads Ørnsholt (Svendborg 6/3-2012)
M/F Lolland

Foto: Mads Ørnsholt (Svendborg 6/3-2012)
M/F Lolland

Foto: Mads Ørnsholt (Svendborg 6/3-2012)
M/F Lolland

Foto: Michael Koefoed-Hansen (12/5-2012)
M/F Lolland

Foto: Michael Koefoed-Hansen (12/5-2012)
M/F Lolland

Foto: Michael Koefoed-Hansen (12/5-2012)
M/F Lolland

Foto: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs 12/5-2012)
M/F Lolland

Foto: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs 12/5-2012)
M/F Lolland

Foto: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs 18/7-2014)
M/F Lolland

Foto: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs 18/7-2014)
M/F Lolland

Foto: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs 18/7-2014)
M/F Lolland

Foto: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs 15/2-2018)
M/F Lolland

Foto: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs 25/4-2019)
M/F Lolland

Foto: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs 25/4-2019)
M/F Lolland

Foto: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs 25/4-2019)
M/F Lolland

Foto: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs, 2/4-2021)
M/F Lolland

Foto: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs, 2/4-2021)
M/F Lolland

Foto: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs, 2/4-2021)
M/F Lolland

Foto: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs, 2/4-2021)
M/F Lolland

Foto: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs, 24/5-2021)
M/F Lolland

Foto: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs, 24/5-2021)
M/F Lolland

Foto: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs, 24/5-2021)
M/F Lolland

Foto: Peter Therkildsen (Spodsbjerg, 10/6-2021)