M/F Dami
| Rute | Laid up / Oplagt |
| IMO | 9596430 |
| Bygget i år | 2018 |
| Værft | J.J. Sietas KG Schiffswerft GmbH & Co., Germany (#1297) |
| Ejer | Kelmore Shipping SA |
| Operatør | - |
| Længde | 99,90 m |
| Bredde | 18,17 m |
| Dybdegående | 3,25 m |
| BRT | 4.500 |
| Maskineri | 5 * Caterpillar C32 |
| Fart | 16 kn. |
| Antal passager | ? |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 122 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Lomé |
| Flag | Togo |
| Tidligere navne | NB 1297 (-201?) |
| Tidligere ejere | ? (2015-2017)
J.J. Sietas KG Schiffswerft GmbH & Co (2011-2015) Danske Færger A/S (-2011) |
| Søster skibe | Langeland, Lolland, |
| Notes | - |
