M/F Messina
| Rute | Villa San Giovanni - Messina
|
| IMO | 9631797 |
| Bygget i år | 2013 |
| Værft | Nuovi Cantieri Apuania, Italy (#1250) |
| Ejer | Rete Ferroviaria Italiana S.P.A. |
| Operatør | Rete Ferroviaria Italiana |
| Længde | 147,23 m |
| Bredde | 18,72 m |
| Dybdegående | 7,9 m |
| BRT | 5.448 |
| Maskineri | 3 * Wärtsilä |
| Fart | 18,7 kn. |
| Antal passager | 900 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 138 |
| Lanemeter | ? |
| Antal jernbanespor | 4 |
| Længden af jernbanespor | ? |
| Hjemstedshavn | Catania |
| Flag | Italy |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Iginia, |
| Notes | - |
M/F Messina

Foto: Nick Tolerton (Messina 5/6-2019)
M/F Messina

Foto: Nick Tolerton (Messina 5/6-2019)