M/F Iginia
| Rute | Villa San Giovanni - Messina
|
| IMO | 9907483 |
| Bygget i år | 2022 |
| Værft | Cantiere T. Mariotti SpA, Italy (#191) |
| Ejer | Rete Ferroviaria Italiana S.P.A. |
| Operatør | Rete Ferroviaria Italiana |
| Længde | 147,0 m |
| Bredde | 18,70 m |
| Dybdegående | 5,3 m |
| BRT | 5.484 |
| Maskineri | 3 * Wärtsilä 8L26 |
| Fart | 18,7 kn. |
| Antal passager | 700 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 138 |
| Lanemeter | ? |
| Antal jernbanespor | 4 |
| Længden af jernbanespor | ? |
| Hjemstedshavn | Catania |
| Flag | Italy |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Messina, |
| Notes | Ombygget til hybriddrift i 2023. |