M/F Agersø III
| Route | Stigsnæs - Agersø
|
| IMO | 9649677 |
| Building year | 2012 |
| Building yard | Søby Værft A/S, Denmark (#106) |
| Owner | Slagelse Kommune |
| Operator | Agersø & Omø færgerne |
| Length | 38,4 m |
| Breadth | 11,5 m |
| Draft | 3,4 m |
| GT | 406 |
| Machinery | 2 * Scania DI16 42M |
| Speed | 10,5 kn. |
| Number of passengers | 98 (summer) / 60 (winter) |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 19 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Agersø |
| Flag | Denmark |
| Former names | Agersø III (2015) - Ø-Færgen Agersø III (2012-2015) - Agersø & Omø færgerne
|
| Former owners | - |
| Sister ships | - |
| Notes | - |
M/F Agersø III

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs 14/9-2013)
M/F Agersø III

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs 14/9-2013)
M/F Agersø III

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs 14/9-2013)
M/F Agersø III

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs 14/9-2013)
M/F Agersø III

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs 14/9-2013)
M/F Agersø III

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs 30/4-2016)
M/F Agersø III

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs 30/4-2016)
M/F Agersø III

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs, 21/8-2021)
M/F Agersø III

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs, 15/1-2022)
M/F Agersø III

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Stigsnæs, 15/1-2022)