M/F Ampere
| Route | Lavik - Oppedal (Until 31/8-2026)
|
| IMO | 9683611 |
| Building year | 2014 |
| Building yard | Fjellstrand AS, Norway (#1696) |
| Owner | Norled AS |
| Operator | Norled |
| Length | 79,4 m |
| Breadth | 20,8 m |
| Draft | 3,7 m |
| GT | 1.598 |
| Machinery | Battery (1040 kWh) |
| Speed | 10 kn. |
| Number of passengers | 350 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 120 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Stavanger |
| Flag | Norway |
| Former names | |
| Former owners | - |
| Sister ships | - |
| Notes | - |
M/F Ampere

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Lavik, 18/7-2020)
M/F Ampere

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Lavik, 18/7-2020)
M/F Ampere

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Lavik, 18/7-2020)