M/F Astron W
| Route | Laid up / Oplagt |
| IMO | 9685865 |
| Building year | 2014 / 2023 |
| Building yard | Sefine Shipyard, Turkey (#22) |
| Owner | Labrador Marine Servivcs Inc. |
| Operator | Labrador Marine |
| Length | 43,00 m / 51,4 m |
| Breadth | 11,10 m |
| Draft | 3,20 m |
| GT | 748 / ? |
| Machinery | 1 * Caterpillar C32 |
| Speed | 12 kn. |
| Number of passengers | 90 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 25 |
| Lanemetres | 36 |
| Port of registry | ? |
| Flag | St Vincent and Grenadines |
| Former names | Kvernsund (2014-2022) - Norled
|
| Former owners | Norled AS (2014-2022) |
| Sister ships | - |
| Notes | - |
M/F Kvernsund

Photo: Norled
M/F Kvernsund

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Stavanger, 12/7-2022)