M/F Leiger
| Route | Rohuküla - Heltermaa |
| IMO | 9762675 |
| Building year | 2016 |
| Building yard | Sefine shipyard, Turkey (#26) |
| Owner | TS Laevad OU |
| Operator | Praamid |
| Length | 114,0 m |
| Breadth | 19,7 m |
| Draft | 4,0 m |
| GT | 4.987 |
| Machinery | 2 * MTU 16V400M03 |
| Speed | 15 kn. |
| Number of passengers | 700 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 150 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Heltermaa |
| Flag | Estonia |
| Former names | |
| Former owners | - |
| Sister ships | Piret, Tiiu, Tõll, |
| Notes | - |



