M/F Alfred
| Route | ? |
| IMO | 9823467 |
| Building year | 2019 |
| Building yard | Strategic Marine, Vietnam (#H765) |
| Owner | Pentland Ferries Ltd. |
| Operator | Caledonian MacBrayne |
| Length | 84,5 m |
| Breadth | 22,0 m |
| Draft | 2,75 m |
| GT | 2.991 |
| Machinery | 4 * 6EY17W Yanmar |
| Speed | 16 kn. |
| Number of passengers | 430 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 98 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Kirkwall |
| Flag | United Kingdom |
| Former names | Alfred (2019-2023) - Pentland Ferries |
| Former owners | - |
| Sister ships | - |
| Notes | - |

