M/F Sixtine
| Route | Killingholme - Rotterdam (Rozenburg)
|
| IMO | 9831165 |
| Building year | 2019 |
| Building yard | Hyundai Mipo Dockyard, South Korea (#8254) |
| Owner | CLdN Ro-Ro SA |
| Operator | CLdN RoRo & Cobelfret Ferries |
| Length | 216,47 m |
| Breadth | 32,26 m |
| Draft | 8,2 m |
| GT | 50.443 |
| Machinery | Hyundai MAN B&W 7S50LE-C9.5 |
| Speed | 19,4 kn. |
| Number of passengers | ? |
| Number of beds | ? |
| Number of cars | ? |
| Lanemetres | 5.000 |
| Port of registry | Valletta |
| Flag | Malta |
| Former names | |
| Former owners | Shiplux XIII SA (2019) |
| Sister ships | Hermine, Laureline, Ysaline, |
| Notes | - |
M/F Sixtine

Photo: Hans Neels (Rotterdam)
M/F Sixtine

Photo: Hans Neels (Rotterdam)
M/F Sixtine

Photo: Arne Brugman (Hoek van Holland, 27/4-2020)
M/F Sixtine

Photo: Arne Brugman (Hoek van Holland, 1/9-2020)
M/F Sixtine

Photo: Hans Neels (Rotterdam, 22/5-2021)
M/F Sixtine

Photo: Hans Neels (Rotterdam, 22/5-2021)
M/F Sixtine

Photo: Arne Brugman (Hoek van Holland, 4/6-2024)