M/F Hollandia Seaways
| Rute | Immingham - Vlaardingen
|
| IMO | 9832585 |
| Bygget i år | 2019 |
| Værft | Jinling Shipyard, China (#JLZ9160410) |
| Ejer | DFDS A/S |
| Operatør | DFDS |
| Længde | 237,41 m |
| Bredde | 33,01 m |
| Dybdegående | 7,0 m |
| BRT | 60.465 |
| Maskineri | 2 * MAN 8S50ME-C |
| Fart | 21 kn. |
| Antal passager | 12 |
| Antal køjer | 12 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 6.700 |
| Hjemstedshavn | København |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Ephesus Seaways, Flandria Seaways, Humbria Seaways, Scandia Seaways, Troy Seaways, |
| Notes | - |
M/F Hollandia Seaways

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 1/12-2019)
M/F Hollandia Seaways

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 1/12-2019)
M/F Hollandia Seaways

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 27/1-2020)
M/F Hollandia Seaways

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 27/1-2020)
M/F Hollandia Seaways

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 27/1-2020)
M/F Hollandia Seaways

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 27/1-2020)
M/F Hollandia Seaways

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland, 18/6-2021)
M/F Hollandia Seaways

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland, 18/6-2021)
M/F Hollandia Seaways

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland, 12/8-2022)