M/F Flandria Seaways
| Rute | Göteborg - Zeebrügge
|
| IMO | 9860142 |
| Bygget i år | 2020 |
| Værft | Jinling Shipyard, China (#JLZ9160412) |
| Ejer | MIF II no. 13 K/S |
| Operatør | DFDS |
| Længde | 237,4 m |
| Bredde | 33,0 m |
| Dybdegående | 7,0 m |
| BRT | 60.500 |
| Maskineri | 2 * MAN 8S50ME-C |
| Fart | 21 kn. |
| Antal passager | 12 |
| Antal køjer | 12 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 6.700 |
| Hjemstedshavn | København |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | DFDS A/S (2020-2023) |
| Søster skibe | Ephesus Seaways, Hollandia Seaways, Humbria Seaways, Scandia Seaways, Troy Seaways, |
| Notes | - |
M/F Flandria Seaways

Foto: Peter Therkildsen (Odense Fjord, 14/7-2021)