M/F Luna Seaways
| Route | Karlshamn - Klaipeda
|
| IMO | 9851048 |
| Building year | 2022 |
| Building yard | Guangzhou Shipyard International, China (#18121010) |
| Owner | DFDS A/S |
| Operator | DFDS |
| Length | 230,0 m |
| Breadth | 31,60 m |
| Draft | 7,0 m |
| GT | 56.043 |
| Machinery | 4 * Wärtsilä W6L46 |
| Speed | 23 kn. |
| Number of passengers | 600 |
| Number of beds | 690 |
| Number of cars | ? |
| Lanemetres | 4.500 |
| Port of registry | København |
| Flag | Denmark |
| Former names | |
| Former owners | - |
| Sister ships | Aura Seaways, |
| Notes | - |
M/F Luna Seaways

Photo: Göran Olsson (Øresund, 20/4-2022)
M/F Luna Seaways

Photo: Michael Koefoed-Hansen (København, 20/4-2022)
M/F Luna Seaways

Photo: Michael Koefoed-Hansen (København, 20/4-2022)
M/F Luna Seaways

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Karlshamn, 14/5-2022)
M/F Luna Seaways

Photo: Wojciech Klosek (Klaipeda, 20/7-2023)
M/F Luna Seaways

Photo: Wojciech Klosek (Klaipeda, 20/7-2023)