M/F Galicia
| Route | Portsmouth - Cherbourg (Until 24/2-2023) Portsmouth - Santander Rosslare - Bilbao (From 30/3-2023) Rosslare - Cherbourg (From 3/4-2023) |
| IMO | 9856189 |
| Building year | 2020 |
| Building yard | CMI Jinling Weihai Shipyard, China (#W0267) |
| Owner | Stena RoRo Ab |
| Operator | Brittany Ferries |
| Length | 214,5 m |
| Breadth | 27,8 m |
| Draft | 6,4 m |
| GT | 40.500 |
| Machinery | 2 * Caterpillar MaK 12VM43C |
| Speed | 22 kn. |
| Number of passengers | 1.100 |
| Number of beds | (341 cabins) |
| Number of cars | ? |
| Lanemetres | 3.100 |
| Port of registry | Morlaix |
| Flag | France |
| Former names | |
| Former owners | - |
| Sister ships | Côte d’ Opale, Salamanca, Santoña, Stena Edda, Stena Embla, Stena Estrid, |
| Notes | - |


