M/F Glykofilousa VIII
| Route | Paloukia - Perama |
| IMO | 9856971 |
| Building year | 2019 |
| Building yard | ?, Greece |
| Owner | Theoship Shipping Co. |
| Operator | ? |
| Length | 92,40 m |
| Breadth | 17,56 m |
| Draft | 2,80 m |
| GT | 1.108 |
| Machinery | 4 * Baudouin 6M26.3 |
| Speed | 13,5 kn. |
| Number of passengers | 600 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 166 |
| Lanemetres | 312 |
| Port of registry | ? |
| Flag | Greece |
| Former names | |
| Former owners | - |
| Sister ships | - |
| Notes | - |

