M/F ÆrøXpressen
| Route | Rudkøbing - Marstal
|
| IMO | 9861500 |
| Building year | 2019 |
| Building yard | Hvide Sande Shipyard, Denmark (#137) |
| Owner | ÆrøXpressen A/S |
| Operator | ÆrøXpressen |
| Length | 49,96 m |
| Breadth | 12,2 m |
| Draft | 1,92 m |
| GT | 600 |
| Machinery | 2 * Scania Nordhavn DI16 PDE + battery pack |
| Speed | 12 kn. |
| Number of passengers | 196 (summer) / 98 (winter) |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 32 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Marstal |
| Flag | Danmark |
| Former names | |
| Former owners | - |
| Sister ships | - |
| Notes | - |
M/F ÆrøXpressen

Drawing: ÆrøXpressen
M/F ÆrøXpressen

Drawing: ÆrøXpressen
M/F ÆrøXpressen

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Øresund 5/5-2019)
M/F ÆrøXpressen

Photo: Per Møller Nielsen (Hvide Sande 16/8-2019)
M/F ÆrøXpressen

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Marstal 30/11-2019)
M/F ÆrøXpressen

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Marstal 30/11-2019)
M/F ÆrøXpressen

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Marstal 30/11-2019)
M/F ÆrøXpressen

Photo: Peter Therkildsen (Rudkøbing 27/12-2019)
M/F ÆrøXpressen

Photo: Peter Therkildsen (Rudkøbing, May 2020)
M/F ÆrøXpressen

Photo: Peter Therkildsen (Rudkøbing, May 2020)