M/F Liekut
| Route | Melbourne - Devonport (Until ultimo 2024) |
| IMO | 9869966 |
| Building year | 2020 |
| Building yard | Flensburger Schiffbau-Gesellschaft, Germany (#781) |
| Owner | Sy RoRo 4 Pte Ltd. |
| Operator | SeaRoad |
| Length | 209,79 m |
| Breadth | 26,0 m |
| Draft | 6,45 m |
| GT | 32.887 |
| Machinery | 2 * MAN 8L48/60 CR |
| Speed | 21 kn. |
| Number of passengers | 12 |
| Number of beds | 12 |
| Number of cars | ? |
| Lanemetres | 4.076 |
| Port of registry | Valletta |
| Flag | Malta |
| Former names | Liekut (2021) - NMT Shipping Liekut (2020-2021) |
| Former owners | - |
| Sister ships | Acacia Seaways, Fadiq, Leevsten, Lismore, Longstone, Tulipa Seaways, Ulusoy-16, |
| Notes | - |


