HSC Bajamar Express
| Route | Santa Cruz - Agaete |
| IMO | 9874296 |
| Building year | 2020 |
| Building yard | Austal ships, Australia (#394) |
| Owner | Fred Olsen SA |
| Operator | Lineas Fred. Olsen |
| Length | 118,0 m |
| Breadth | 28,48 m |
| Draft | 4,2 m |
| GT | 8.044 |
| Machinery | 4 * MTU 8000 M71L |
| Speed | 37,5 kn. |
| Number of passengers | 1.100 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 276 |
| Lanemetres | 350 |
| Port of registry | ? |
| Flag | Spain |
| Former names | |
| Former owners | - |
| Sister ships | Bañaderos Express, |
| Notes | - |

Photo: Austal ships
HSC Bajamar Express

Photo: Carl Rasmussen (Santa Cruz de Tenerife, 4/4-2023)