HSC A.P.T. James
| Route | Port of Spain - Scarborough |
| IMO | 9877717 |
| Building year | 2020 |
| Building yard | Austal Vietnam, Vietnam (#397) |
| Owner | Goverment of Trinidad & Tobago |
| Operator | Trinidad & Tobago Inter-Island Transportation |
| Length | 94,0 m |
| Breadth | 26,20 m |
| Draft | 3,30 m |
| GT | 6.542 |
| Machinery | 4 * MAN 16V28/33D STC |
| Speed | 37,5 kn. |
| Number of passengers | 926 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 250 |
| Lanemetres | 90 |
| Port of registry | Port of Spain |
| Flag | Trinidad and Tobago |
| Former names | |
| Former owners | - |
| Sister ships | - |
| Notes | - |

Drawing: Austal
HSC A.P.T. James

Photo: Austal
HSC A.P.T. James

Photo: Austal