M/F Svelvik
| Route | Svelvik - Verket
|
| IMO | 9907990 |
| Building year | 2021 |
| Building yard | Sefine Shipyard, Turkey (#44) |
| Owner | Bastø Fosen AS |
| Operator | Torghatten Sør |
| Length | 54,15 m |
| Breadth | 12,8 m |
| Draft | 3,1 m |
| GT | 983 |
| Machinery | 2 * ? + battery |
| Speed | ? kn. |
| Number of passengers | 97 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 30 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Horten |
| Flag | Norway |
| Former names | Svelvik (2021-2025) - Bastø Fosen
|
| Former owners | - |
| Sister ships | - |
| Notes | - |
M/F Svelvik

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Horten, 18/11-2021)
M/F Svelvik

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Horten, 18/11-2021)
M/F Svelvik

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Horten, 18/11-2021)