M/F Nerea
| Route | Milazzo - Aeolian Islands - Napoli (From 2023) |
| IMO | 9945538 |
| Building year | 2023 |
| Building yard | Sefine Shipyard, Turkey (#54) |
| Owner | Caronte & Tourist Spa |
| Operator | Siremar |
| Length | 109,98 m |
| Breadth | 19,5 m |
| Draft | 4,8 m |
| GT | 8.225 |
| Machinery | 2 * Wärtsilä 34DF + battery pack |
| Speed | 16,5 (Max 18) kn. |
| Number of passengers | 800 |
| Number of beds | 80 |
| Number of cars | 114 |
| Lanemetres | 420 |
| Port of registry | Catania |
| Flag | Italy |
| Former names | |
| Former owners | - |
| Sister ships | - |
| Notes | - |

