M/F Tyrfing
| Route | Kalundborg - Ballen
|
| IMO | 9994369 |
| Building year | 2025 |
| Building yard | Cemre Shipyard, Turkey (#1099) |
| Owner | Molslinjen A/S |
| Operator | Samsølinjen |
| Length | 116,8 m |
| Breadth | 18,2 m |
| Draft | 3,2 m |
| GT | 4.318 |
| Machinery | 4 * Scania DI16 + Battery pack |
| Speed | ? kn. |
| Number of passengers | 600 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 188 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Ballen |
| Flag | Denmark |
| Former names | |
| Former owners | - |
| Sister ships | Nerthus, |
| Notes | - |
M/F Tyrfing

Photo: Poul Carsten Sellebjerg (Svendborg, 25/11-2025)
M/F Tyrfing

Photo: Poul Carsten Sellebjerg (Svendborg, 25/11-2025)