D/F Borgholm
| Rute | - |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1908 / 1926 |
| Værft | Burmeister og Wains, Denmark |
| Ejer | Faergeselskapet av 1964 |
| Operatør | - |
| Længde | 88,9 m |
| Bredde | 17,7 m |
| Dybdegående | ? |
| BRT | 1.503 |
| Maskineri | ? |
| Fart | 15,12 kn. |
| Antal passager | 1.200 |
| Antal køjer | ? |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | ? |
| Antal jernbanespor | 2 |
| Længden af jernbanespor | 143 m / 157,2 m |
| Hjemstedshavn | København |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | Borgholm (1964-1965) - Rederi Ab Nordö Christian IX (1908-1964) - DSB Rederi |
| Tidligere ejere | DSB Rederi (1908-1964) |
| Søster skibe | Odin, |
| Notes | Ophugget i 1965. |
