D/F Odin
| Rute | - |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1910 / 1926 |
| Værft | Burmeister og Wains, Denmark |
| Ejer | DSB Rederi |
| Operatør | - |
| Længde | 88,9 m |
| Bredde | 17,7 m |
| Dybdegående | ? |
| BRT | 1.503 |
| Maskineri | ? |
| Fart | 15,12 kn. |
| Antal passager | 1.200 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | ? |
| Antal jernbanespor | 2 |
| Længden af jernbanespor | 143 m / 157,2 m |
| Hjemstedshavn | ? |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | Odin (1910-1947) - DSB Rederi |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Borgholm, |
| Notes | Ophugget i 1947. |

