H/F Kjøbenhavn
| Rute | - |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1895 |
| Værft | Burmeister og Wains, Denmark |
| Ejer | DSB Rederi |
| Operatør | - |
| Længde | 84,73 m |
| Bredde | 17,68 m |
| Dybdegående | ? |
| BRT | 1.091 |
| Maskineri | ? |
| Fart | 12,5 kn. |
| Antal passager | 900 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | ? |
| Antal jernbanespor | 2 |
| Længden af jernbanespor | 139 m |
| Hjemstedshavn | ? |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | Kjøbenhavn (-1933) - DSB Rederi Kjøbenhavn - De Sjællandske Statsbaner |
| Tidligere ejere | De Sjællandske Statsbaner |
| Søster skibe | Store-Bælt, |
| Notes | Solgt i 1933 til ophugning. |

