H/F Store-Bælt
| Rute | - |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1900 / 1930 |
| Værft | Burmeister og Wains, Denmark |
| Ejer | DSB Rederi |
| Operatør | - |
| Længde | 85,04 m |
| Bredde | 17,68 m |
| Dybdegående | ? |
| BRT | 1.114 |
| Maskineri | ? |
| Fart | 12,5 kn. |
| Antal passager | 1.100 / 583 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 0 / 48 |
| Lanemeter | ? |
| Antal jernbanespor | 2 |
| Længden af jernbanespor | 137,88 m |
| Hjemstedshavn | ? |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | Store-Bælt (-1938) - DSB Rederi Store-Bælt - De Sjællandske Statsbaner |
| Tidligere ejere | De Sjællandske Statsbaner |
| Søster skibe | Kjøbenhavn, |
| Notes | Ombygget til bilfærge i 1930. Solgt i 1938 til ophugning. |

