M/F Columbus
| Route | Kulhuse - Sølager |
| IMO | ? |
| Building year | 1947 / 1997 |
| Building yard | A/S Frederiksstad Mek. Verksted, Norway |
| Owner | Frederikssund Kommune |
| Operator | Kulhuse - Sølager |
| Length | 27,15 m |
| Breadth | 8,82 m |
| Draft | 2,13 m |
| GT | 81 |
| Machinery | 2 * Volvo Penta |
| Speed | 8 kn. |
| Number of passengers | 98 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 8 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Kulhuse |
| Flag | Denmark |
| Former names | Columbus (2005-2006) - Fænø Gods Columbus (2005) - Kulhuse - Sølager Columbus (2002-2005) - Fænø Gods Columbus (2001-2002) - Kulhusfærgen Columbus (2001) - Fænø Gods Columbus (1961-2001) - Kulhusfærgen Strøm III (1947-1961) - Frederiksstad Kommunale Ferje |
| Former owners | Jægerspris Kommune (2005-2007)
Fænø Gods I/S (2002-2006) Kulhusfærgen Aps (1996-2002) Kulhusfærgen A/S (1961-1996) Frederiksstad Kommunale Ferje (1947-1961) |
| Sister ships | - |
| Notes | - |








