M/F Bruernish
| Rute | ? |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1973 |
| Værft | James Lamont & Co. Ltd., Port Glasgow (#420) |
| Ejer | ?, Ireland |
| Operatør | ? |
| Længde | 22,5 m |
| Bredde | 6,4 m |
| Dybdegående | 1,36 m |
| BRT | 69 |
| Maskineri | Kelvin |
| Fart | 8 kn. |
| Antal passager | 164 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 6 |
| Lanemeter | 13,5 |
| Hjemstedshavn | ? |
| Flag | Ireland |
| Tidligere navne | Bruernish (1973-2006) - Caledonian MacBrayne |
| Tidligere ejere | Caledonian MacBrayne (1973-2006) |
| Søster skibe | Canna, Eigg, Raasay, |
| Notes | - |

