M/F Eigg
| Rute | Laid up in Port Glasgow / Oplagt i Port Glasgow |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1975 |
| Værft | James Lamont & Co. Ltd., Port Glasgow (#423) |
| Ejer | Caledonian Maritime Assets Ltd |
| Operatør | - |
| Længde | 22,5 m |
| Bredde | 6,4 m |
| Dybdegående | 1,43 m |
| BRT | 69 |
| Maskineri | Kelvin |
| Fart | 8 kn. |
| Antal passager | 75 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 6 |
| Lanemeter | 13,5 |
| Hjemstedshavn | Glasgow |
| Flag | United Kingdom |
| Tidligere navne | Eigg (1975-2018) - Caledonian MacBrayne
|
| Tidligere ejere | Caledonian MacBrayne (1975-2006) |
| Søster skibe | Bruernish, Canna, Raasay, |
| Notes | - |
M/F Eigg

Foto: Caledonian MacBrayne