Rø
| Route | - |
| IMO | ? |
| Building year | 1926 |
| Building yard | J. Ring Andersen, Denmark (#145) |
| Owner | Brainstorm ApS |
| Operator | - |
| Length | 23,32 m |
| Breadth | 7,6 m |
| Draft | 2,45 m |
| GT | 82 |
| Machinery | ? |
| Speed | 8 kn. |
| Number of passengers | 73 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 8 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | København |
| Flag | Denmark |
| Former names | Rø (1999-2004) Rø (1999) - Aarø Færgefart Aarø (1976-1999) - Aarø Færgefart Aarø (1964-1976) - Kresten Chr. Hansen Taasinge (1926-1964) - Svendborg - Vindeby overfarten |
| Former owners | Gisela Barbara Wiinstedt & Poul Woetmann (2002-2004)
Bob Randel Levi Winther (2002) Ejendomskontoret Wilders Plads v/ Niels Georg Barfred (1999-2002) Haderslev Kommune (1976-1999) Kresten Chr. Hansen (1964-1976) Svendborg - Vindeby overfarten (1926-1964) |
| Sister ships | - |
| Notes | Houseboat in Copenhagen. |

