M/F Corona Sea
| Rute | Hanko - Lübeck |
| IMO | 9357597 |
| Bygget i år | 2008 |
| Værft | Jinling Shipyard, China (#402) |
| Ejer | Leomar Ro-Ro AB |
| Operatør | Transfennica |
| Længde | 187,1 m |
| Bredde | 26,5 m |
| Dybdegående | 6,8 m |
| BRT | 25.609 |
| Maskineri | 2 * MAN 8L48/60 |
| Fart | 20 kn. |
| Antal passager | 12 |
| Antal køjer | 12 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 3.178 / 3.322 |
| Hjemstedshavn | Madeira |
| Flag | Portugal |
| Tidligere navne | Corona Seaways (2018) - Transfennica Corona Seaways (2012-2018) - DFDS Seaways Tor Corona (2010-2012) - DFDS Seaways Tor Corona (2008-2010) - DFDS Tor Line
|
| Tidligere ejere | Ellingsen Ro-Ro Ltd (2018)
Seatreasure Ltd (2008-2018)
Snowdon Leasing Co. Ltd (2008) |
| Søster skibe | Hafnia Sea, Jinanah, Sderia, |
| Notes | - |
M/F Tor Corona

Foto: The ferry site's samling (Fredericia 29/2-2008)
M/F Tor Corona

Foto: Michael Koefoed-Hansen (København 1/3-2008)
M/F Tor Corona

Foto: Michael Koefoed-Hansen (København 1/3-2008)
M/F Tor Corona

Foto: Michael Koefoed-Hansen (København 1/3-2008)
M/F Tor Corona

Foto: The ferry site's samling (Fredericia 4/3-2008)
M/F Tor Corona

Foto: The ferry site's samling (Fredericia 4/3-2008)
M/F Tor Corona

Foto: The ferry site's samling (Fredericia 4/3-2008)
M/F Tor Corona

Foto: The ferry site's samling (Fredericia 4/3-2008)
M/F Tor Corona

Foto: The ferry site's samling (Fredericia 4/3-2008)
M/F Tor Corona

Foto: Michael Koefoed-Hansen (København 26/2-2011)
M/F Tor Corona

Foto: Michael Koefoed-Hansen (København 26/2-2011)
M/F Tor Corona

Foto: Michael Koefoed-Hansen (København 21/5-2011)
M/F Corona Seaways

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund 14/4-2012)
M/F Corona Seaways

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund 14/4-2012)
M/F Corona Seaways

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund 14/4-2012)
M/F Corona Seaways

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund 21/4-2012)
M/F Corona Seaways

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund 21/4-2012)
M/F Corona Seaways

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund 21/4-2012)
M/F Corona Seaways

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland 7/4-2016)
M/F Corona Seaways

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland 7/4-2016)
M/F Corona Sea

Foto: Transfennica
M/F Corona Sea

Foto: Göran Olsson (Landskrrona, 7/2-2023)
M/F Corona Sea

Foto: Göran Olsson (Landskrrona, 7/2-2023)