M/F Sderia
| Rute | ? |
| IMO | 9395355 |
| Bygget i år | 2008 |
| Værft | Jinling Shipyard, China (#50405) |
| Ejer | Safeen RoRo 59 Ltd |
| Operatør | ? |
| Længde | 187,1 m |
| Bredde | 26,5 m |
| Dybdegående | 6,8 m |
| BRT | 25.609 |
| Maskineri | 2 * MAN 8L48/60 |
| Fart | 20 kn. |
| Antal passager | 12 |
| Antal køjer | 12 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 3.178 |
| Hjemstedshavn | Majuro |
| Flag | Marshall Islands |
| Tidligere navne | Jutlandia Sea (2022-2026) - Stena Line Jutlandia Sea (2021) - Wallenius Sol Jutlandia Sea (2020-2021) Jutlandia Seaways (2018-2020) - DFDS Jutlandia Seaways (2011-2018) - DFDS Seaways Tor Jutlandia (2010-2011) - DFDS Seaways Tor Jutlandia (2009-2010) - DFDS Tor Line
|
| Tidligere ejere | Jutlandia Sea AB (2023-2026)
Leomar Ro-Ro AB (2022-2023)
Snowdown Leasing Co Ltd. (2008-2022) |
| Søster skibe | Corona Sea, Hafnia Sea, Jinanah, |
| Notes | - |
M/F Jutlandia Seaways

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland 20/5-2015)
M/F Jutlandia Seaways

Foto: Frans Truyens (Vlissingen 19/7-2015)
M/F Jutlandia Seaways

Foto: Frans Truyens (Vlissingen 19/7-2015)
M/F Jutlandia Seaways

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Helsingør 1/4-2020)
M/F Jutlandia Seaways

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Helsingør 1/4-2020)
M/F Jutlandia Sea

Foto: Göran Olsson (Helsingborg 16/11-2020)
M/F Jutlandia Sea

Foto: Göran Olsson (Helsingborg, 27/4-2021)
M/F Jutlandia Sea

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund, 20/12-2021)
M/F Jutlandia Sea

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund, 20/12-2021)
M/F Jutlandia Sea

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund, 20/12-2021)
M/F Jutlandia Sea

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland, 20/5-2022)
M/F Jutlandia Sea

Foto: Aled and Gareth Hopkin (Rotterdam Europoort, 15/2-2023)
M/F Jutlandia Sea

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland, 6/6-2023)
M/F Jutlandia Sea

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland, 5/6-2024)
M/F Jutlandia Sea

Foto: Arne Brugman (Rotterdam, 8/9-2024)
M/F Jutlandia Sea

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland, 30/7-2025)
M/F Jutlandia Sea

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland, 12/2-2026)