M/F Jinanah
| Rute | ? |
| IMO | 9395343 |
| Bygget i år | 2009 |
| Værft | Jinling Shipyard, China (#50404) |
| Ejer | Safeen RoRo 58 Ltd |
| Operatør | ? |
| Længde | 187,1 m |
| Bredde | 26,5 m |
| Dybdegående | 6,8 m |
| BRT | 25.609 |
| Maskineri | 2 * MAN 8L48/60 |
| Fart | 20 kn. |
| Antal passager | 12 |
| Antal køjer | 12 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 3.178 |
| Hjemstedshavn | Majuro |
| Flag | Marshall Islands |
| Tidligere navne | Fionia Sea (2022-2026) - Stena Line Fionia Sea (2021-2022) - Wallenius Sol Fionia Sea (2020-2021) Fionia Sea (2020) - Finnlines Fionia Seaways (2018-2020) - DFDS Fionia Seaways (2011-2018) - DFDS Seaways Tor Fionia (2010-2011) - DFDS Seaways Tor Fionia (2009-2010) - DFDS Tor Line |
| Tidligere ejere | Fionia Sea AB (2023-2026)
Leomar Ro-Ro AB (2022-2023) Snowdon Leasing Co. (2009-2022) |
| Søster skibe | Corona Sea, Hafnia Sea, Sderia, |
| Notes | - |













