M/F Achaeos
| Route | Piraeus - Aegina - (Agistri) - (Methana) - (Poros) |
| IMO | 9411903 |
| Building year | 2006 |
| Building yard | Dimitrios Koutalis Shipyard, Greece |
| Owner | Achaeos Ferries Maritime Co |
| Operator | Saronic Ferries |
| Length | 87,7 m |
| Breadth | 16,0 m |
| Draft | 3,5 m |
| GT | 4.307 |
| Machinery | 4 * Caterpillar 3521B |
| Speed | 16,5 kn. |
| Number of passengers | 600 / 1.000 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 150 / 140 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Piraeus |
| Flag | Greece |
| Former names | Achaeos (2013-2014) - 2wayferries Achaeos (2012-2013) - Achaeos Ferries Achaeos (2011-2012) - Blu Navy Achaeos (2006-2011) - Achaeos Ferries |
| Former owners | - |
| Sister ships | - |
| Notes | - |
- M/F Achaeos

Photo: www.bellezzedellatoscana.it (Piombino 11/5-2011)
- M/F Achaeos

Photo: www.bellezzedellatoscana.it (Piombino 11/5-2011)














