M/F Antigone
| Route | Piraeus - Aegina - (Agistri) - (Methana) - (Poros) |
| IMO | 9590539 |
| Building year | 2010 |
| Building yard | Atsalakis Shipyard, Greece |
| Owner | Perlagaios Maritime Co |
| Operator | Saronic Ferries |
| Length | 77,0 m |
| Breadth | 17,0 m |
| Draft | 2,5 m |
| GT | 1.479 |
| Machinery | 2 * ? |
| Speed | ? kn. |
| Number of passengers | 1.150 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 90 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Piraeus |
| Flag | Greece |
| Former names | Antigone (2020-2022) - ? Poseidonas (2010-2020) - ? |
| Former owners | Faneromenh Salaminas Shipping (2010-2022) |
| Sister ships | - |
| Notes | - |




