M/F Langeland
| Route | Spodsbjerg - TÃ¥rs
|
| IMO | 9596428 |
| Building year | 2012 |
| Building yard | J.J. Sietas KG Schiffswerft GmbH & Co, Germany (#1296) |
| Owner | Molslinjen A/S |
| Operator | Langelandslinjen |
| Length | 99,91 m |
| Breadth | 18,19 m |
| Draft | 3,25 m |
| GT | 4.500 |
| Machinery | 5 * Caterpillar C32 |
| Speed | 16 kn. |
| Number of passengers | 600 (summer) / 450 (winter) |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 122 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Spodsbjerg |
| Flag | Denmark |
| Former names | Langeland (2012-2018) - LangelandsFærgen
|
| Former owners | Danske Færger A/S (2012-2018)
Langeland I Shipping ApS (2012) |
| Sister ships | Dami, Lolland, |
| Notes | - |
M/F Langeland

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Spodsbjerg 11/8-2012)
M/F Langeland

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Spodsbjerg 11/8-2012)
M/F Langeland

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Spodsbjerg 11/8-2012)
M/F Langeland

Photo: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs 18/7-2014)
M/F Langeland

Photo: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs 18/7-2014)
M/F Langeland

Photo: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs 18/7-2014)
M/F Langeland

Photo: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs 15/2-2018)
M/F Langeland

Photo: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs 15/2-2018)
M/F Langeland

Photo: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs 25/4-2019)
M/F Langeland

Photo: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs 25/4-2019)
M/F Langeland

Photo: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs 25/4-2019)
M/F Langeland

Photo: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs, 2/4-2021)
M/F Langeland

Photo: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs, 2/4-2021)
M/F Langeland

Photo: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs, 2/4-2021)
M/F Langeland

Photo: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs, 2/4-2021)
M/F Langeland

Photo: Peter Therkildsen (Spodsbjerg, 17/5-2021)
M/F Langeland

Photo: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs, 24/5-2021)
M/F Langeland

Photo: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs, 24/5-2021)
M/F Langeland

Photo: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs, 24/5-2021)
M/F Langeland

Photo: Michael Koefoed-Hansen (TÃ¥rs, 24/5-2021)