M/F Dami
| Route | Laid up / Oplagt |
| IMO | 9596430 |
| Building year | 2018 |
| Building yard | J.J. Sietas KG Schiffswerft GmbH & Co., Germany (#1297) |
| Owner | Kelmore Shipping SA |
| Operator | - |
| Length | 99,90 m |
| Breadth | 18,17 m |
| Draft | 3,25 m |
| GT | 4.500 |
| Machinery | 5 * Caterpillar C32 |
| Speed | 16 kn. |
| Number of passengers | ? |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 122 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Lomé |
| Flag | Togo |
| Former names | NB 1297 (-201?) |
| Former owners | ? (2015-2017)
J.J. Sietas KG Schiffswerft GmbH & Co (2011-2015) Danske Færger A/S (-2011) |
| Sister ships | Langeland, Lolland, |
| Notes | - |
