M/F Heilhorn
| Route | Vennesund - Holm
|
| IMO | 9865221 |
| Building year | 2020 |
| Building yard | Sefine Shipyard, Turkey (#38) |
| Owner | Torghatten Trafikkselskap AS |
| Operator | Torghatten Midt |
| Length | 84,5 m |
| Breadth | 14,2 m |
| Draft | 3,9 m |
| GT | 3.479 |
| Machinery | ? + 1536 kWh battery pack |
| Speed | 10,5 kn. |
| Number of passengers | 249 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 60 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Brønnøysund |
| Flag | Norway |
| Former names | Heilhorn (2020-2022) - Torghatten Trafikkselskap
|
| Former owners | - |
| Sister ships | - |
| Notes | - |
M/F Heilhorn

Photo: Torghatten Trafikkselskap
M/F Heilhorn

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Holm, 19/7-2022)
M/F Heilhorn

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Holm, 19/7-2022)
M/F Heilhorn

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Vennesund, 19/7-2022)