M/F Mannheller
| Route | Mannheller - Fodnes
|
| IMO | 9865386 |
| Building year | 2020 |
| Building yard | Remontowa Shipbuilding, Poland (#B619/3) |
| Owner | Norled AS |
| Operator | Norled |
| Length | 114,4 m |
| Breadth | 17,4 m |
| Draft | 4,3 m |
| GT | 2.596 |
| Machinery | ? + Battery |
| Speed | 12,5 kn. |
| Number of passengers | 395 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 120 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Stavanger |
| Flag | Norway |
| Former names | |
| Former owners | - |
| Sister ships | Fodnes, |
| Notes | - |
M/F Mannheller

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Mannheller, 15/7-2022)
M/F Mannheller

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Fodnes, 15/7-2022)
M/F Mannheller

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Fodnes, 15/7-2022)