M/F Fodnes
| Route | Mannheller - Fodnes
|
| IMO | 9865398 |
| Building year | 2021 |
| Building yard | Remontowa Shipbuilding, Poland (#B619/4) |
| Owner | Norled AS |
| Operator | Norled |
| Length | 114,4 m |
| Breadth | 17,4 m |
| Draft | 4,3 m |
| GT | 2.596 |
| Machinery | ? + Battery |
| Speed | 12,5 kn. |
| Number of passengers | 395 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 120 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | Stavanger |
| Flag | Norway |
| Former names | |
| Former owners | - |
| Sister ships | Mannheller, |
| Notes | - |
M/F Fodnes

Photo: Marianne Koefoed-Hansen (Rønne, 7/2-2021)
M/F Fodnes

Photo: Marianne Koefoed-Hansen (Rønne, 7/2-2021)
M/F Fodnes

Photo: Niels Christophersen (Rønne, 7/2-2021)
M/F Fodnes

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Fodnes, 15/7-2022)
M/F Fodnes

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Mannheller, 15/7-2022)