M/F Superfast V
| Route | Venice - Igoumenitsa - (Corfu) - Patras (From 2026)
|
| IMO | 9893369 |
| Building year | 2021 |
| Building yard | Visentini, Italy (#230) |
| Owner | Visemar RoPax Srl |
| Operator | Superfast Ferries |
| Length | 203 m |
| Breadth | 25,6 m |
| Draft | 6,55 m |
| GT | 29.000 |
| Machinery | 2 * MAN |
| Speed | 23,7 kn. |
| Number of passengers | 1.000 |
| Number of beds | (157 cabins) |
| Number of cars | ? |
| Lanemetres | 2.564 |
| Port of registry | Limassol |
| Flag | Cyprus |
| Former names | GNV Bridge (2021-2026) - Grandi Navi Veloci
|
| Former owners | - |
| Sister ships | Ciudad de Valencia, |
| Notes | - |
M/F GNV Bridge

Photo: Ludovic Piard (Palma de Mallorca, 30/12-2021)