M/F Finnbreeze
| Rute | Hanko - Rostock |
| IMO | 9468889 |
| Bygget i år | 2011 |
| Værft | Jinling Shipyard, China (#70438) |
| Ejer | Finnlines PLC |
| Operatør | Finnlines |
| Længde | 187,1 m / 217,77 m |
| Bredde | 26,5 m |
| Dybdegående | 6,8 m / 7,1 m |
| BRT | 25.654 / 33.816 |
| Maskineri | 2 * Wärtsilä W8L46F |
| Fart | 21 kn. |
| Antal passager | 12 |
| Antal køjer | 12 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 3.245 / 4.192 |
| Hjemstedshavn | Helsinki |
| Flag | Finland |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | Finnlines Luxemburg SA (2011-2013) |
| Søster skibe | Eurocargo Trieste, Eurocargo Valencia, Finnsea, Finntide, Finnwave, |
| Notes | - |
M/F Finnbreeze

Foto: Frans Truyens (Zeebrugge 18/8-2015)
M/F Finnbreeze

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 3/2-2016)
M/F Finnbreeze

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 20/5-2017)
M/F Finnbreeze

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund, 13/6-2021)
M/F Finnbreeze

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund, 13/6-2021)
M/F Finnbreeze

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund, 13/6-2021)
M/F Finnbreeze

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Aarhus, 19/7-2024)