M/F Finnsea
| Rute | Hanko - Rostock |
| IMO | 9468891 |
| Bygget i år | 2011 / 2018 |
| Værft | Jinling Shipyard, China (#70439) |
| Ejer | Finnlines PLC |
| Operatør | Finnlines |
| Længde | 187,1 m / 217,8 m |
| Bredde | 26,5 m |
| Dybdegående | 6,8 m / 7,05 m |
| BRT | 28.002 / 33.816 |
| Maskineri | 2 * Wärtsilä W8L46F |
| Fart | 21 kn. |
| Antal passager | 12 |
| Antal køjer | 12 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 3.245 / 4.192 |
| Hjemstedshavn | Helsinki |
| Flag | Finland |
| Tidligere navne | Finnsea (2020) - Grimaldi Lines Finnsea (2011-2020) - Finnlines
|
| Tidligere ejere | Finnlines Luxemburg SA |
| Søster skibe | Eurocargo Trieste, Eurocargo Valencia, Finnbreeze, Finntide, Finnwave, |
| Notes | - |
M/F Finnsea

Foto: Cees Vastenhout (Bilbao 23/7-2012)
M/F Finnsea

Foto: Frans Truyens (River Scheldt 12/3-2015)
M/F Finnsea

Foto: Frans Truyens (River Scheldt 12/3-2015)
M/F Finnsea

Foto: Frans Truyens (River Scheldt 12/3-2015)
M/F Finnsea

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund, 9/9-2016)
M/F Finnsea

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund, 9/9-2016)
M/F Finnsea

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund, 9/9-2016)
M/F Finnsea

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 15/4-2017)
M/F Finnsea

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund, 27/5-2018)
M/F Finnsea

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund, 27/5-2018)
M/F Finnsea

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund, 27/5-2018)
M/F Finnsea

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 7/7-2018)
M/F Finnsea

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 28/7-2018)